نامیک؛ یک بانک کامل اسامی ایرانی است که در انتخاب یک نام نیک برای فرزندتان به شما کمک میکند.

معنی اسم ميلاد

(48 نفر با میانگین: 383 از 5)

ميلاد : (عربي) ۱- زمان تولد؛ ۲- (در قديم) تولد؛ ۳- (اَعلام) (در شاهنامه) پدر گرگين و از پهلوانان ايران باستان.

اسم زیبای ميلاد را به اشتراک بگذارید

نام های مشابه ميلاد


14 دیدگاه

 1. ميلاد يك اسم كاملا ايراني و در شاهنامه هم آمده
  پدر گرگين
  و نام يكي از دليران در زمان كيكاووس پادشاه كياني و هيچ ارتباطي با عرب ندارد و كلماتي از قبيل مولود و ولادت ارتباطي با ميلاد ندارند…….

 2. البته که اکثراً فکر می کنند میلاد به معنای تولد هست که چندان درست نیست.

  میلاد نام یکی از پهلوانان در شاهنامه نیز می باشد.میلاد نام پهلوانی بزرگ در شاهنامه فردوسی است. این پهلوان، پدر پهلوان گرگین بوده است. من به زبان های کشورهای مختلف علاقه زیادی دارم و در مورد اکثر آنها مطالعاتی داشتم.
  درست است که در عربی ریشه ” ولد ” ما را به این فکر می اندازد که این یک واژه غیر فارسی باشد اما اینطورنیست.
  چنانچه بسیاری ازما ” سپاس ” را یک واژه فارسی می دانیم و وقتی در تلاشیم پارسی حرف بزنیم مدام می گوییم ” سپاس ” در حالی که این واژه یک لغت روسی است که معادل روسی آن می شود:

  سپاس = спасибо بخوانید سپاسیبه

  و البته انبوه واژگان است که در خیال ما عربی هستند ولی ارتباطی با زبان عربی ندارند، همچنین چه بسیار مانند ” سپاس ” که در تلوزیون های خارج از کشور نیز به عنوان زبان پارسی استفاده می شود اما یک واژه کاملاً روسی است.

  در مورد” میلاد ” نیز اگر شما با زبان عربی آشنایی داشته باشید خواهید دید که ” میلاد ” فاقد حرف ” و ” است که در زبان عربی شما ریشه ” ولد ” را به این لغت نسبت داده اید. می دانید که در زبان عربی ریشه به صورت های مختلف فاعل و مفاعیل و … صرف می شود اما سه حرف ” فعل ” که ریشه است باقی می ماند، اما در لغت ” میلاد ” حرف ” و ” وجود ندارد و هیچ لغت هم وزنی نیز در عربی نداریم که از ریشه ای به این شکل صرف شود.

  _______

  میلاد = مهرداد = مهرزاد و در گذشته مهر = خورشید

  میلاد به معنای فرزند پسر خورشید است. البته مهرداد و مهرزاد به معنای زادگان خورشید است که می تواند دختر نیز باشد.

  اگر در زبان فارسی از میلاد برای تولد استفاده می شود، دقت کنید که تنها در مورد بزرگان استفاده می شده است که امروزه با بی توجهی کاربرد عام پیدا کرده است. در گذشته بزرگان را زاده مهر می پنداشتند، پس از اسلام نیز تنها برای بزرگان مذهبی و آن هم مردان واژه میلاد را به کار می بردند. مثلاً توجه کنید:

  میلاد نخستین اختر تابناک آسمان ولایت » اختر = ستاره، و ستاره از فرزندان خورشید محسوب می شده است. 😀

  کلی تحقیقات کردم روش تا به این کاملی یافتم

 3. من همیشه فکر میکردم اسمم یه اسم عربی هستش .امروز کنجکاو شدم که معنی دقیقش رو بفهمم .که یه حس خوب امروز منو شکه کرد.وقتی فهمیدم میلاد تو شاهنامه اسم یه پهلوانه یه لبخند مغرورانه رو لبم نشت .اسمم ایرانییییییییییییییییییه

 4. سلام دوستان .اسم میلاد واقعاقشنگه .من عاشق اسم میلادم به دلیل اینکه اسم تنهاعشقم میلاده وهشت ساله درانتظارشم وامید وارم هرجا هست درپناه خدا وزیر سایه ی آقا صاحب الزمان باشه وسالم وسلامت باشه امید وارم در همه مراحل زندگیش موفق باشه.دوستان لطفا برام دعا کنید که بهش برسم ۸ سال انتظار چیز کمی نیست.ازتون ممنون میشم اگه برام دعا کنید …خدمتگزار شما یلدا جم…خیلی دوستت دارم میلاد رح… عشق فقط.milad.R

یک نظر دهید