نامیک؛ یک بانک کامل اسامی ایرانی است که در انتخاب یک نام نیک برای فرزندتان به شما کمک میکند.

معنی اسم مهم ترین نکات در زمان انتخاب نام کودک

(امتیاز دهید)

ایرانی‌ ها اكثر نام‌های پرهیزگار روی فرزندان‌شان می‌گذارند و گاهی نیز نام‌ هایی از جنس‌ های دیگر مدتی پرطرفدار می‌شوند و می‌ آیند و می‌ روند.هر انسانی از لحظه‌ای که به دنیا می‌آید تا خاتمه عمرش با یک آدرس مصاحب است. عنوانی که هرگز از او جدا نمی‌شود و هویت و اعتبار او را معرفی می‌کند؛ نام. به همین دلیل است که اختیار یک اسم كم بها و زیبنده افزون شایسته اهمیت است. از تکالیف هر پدرومادری در قبال فرزندشان آزادگی یک نام مناسب برای اوست همه پدرومادرها هم دوست دارند که كامل بلوز ركابی اسم را برای کودک‌شان انتخاب کنند. در ادامه در مطلب اسامی ایرانی در مورد مهم ترین نکات در زمان انتخاب نام کودک بیشتر صحبت می کنیم.

asdasd

اما داستان نامگذاری اول برای خودش ادب عجیب و جالبی بوده است. در حال حاضر دیگر مثل نوین نیست که بزرگ‌ترهای اقوام برای نوبالغ از بین چند نام مد و ثابت یکی را اختیار کنند و همه رسوم نامگذاری در یک ساعت عصرگاهی به فرجام برسد. امروز، زن و مرد گاهی از مدت‌ها قبل از به دنیا آمدن فرزندی یا اصلا حتی قبل از نكاح ذهن‌شان گلاویز گرفتار این مایه است و نام صغیر (هم دختر و هم پسر) آینده‌شان را از مدت‌ها قبل مشخص می‌نمایند.اگر شما هم مسئلت ورود یک مربوط به سفر مسافر هستید و خودتان و وابستگان سخت گلاویز گرفتار یافتن یک نام، بیایید نگاهی کنیم به این مقوله؛ اینکه چه نام‌هایی پرطرفدارترند، چه نام‌هایی عجیب و بی موقع و گاها خنده‌دارند و چه نام‌هایی بدیع و زیبا و جالب هستند.

نام‌های پرطرفدار

هر ساله موسسه ثبت احوال کشور لیستی از نام‌های پرطرفدار پسرانه و دخترانه را نشر اشاعه می‌کند که در آن به ۵۰ نامی که بسیار از همه در طول یک سال به ثبت رسیده‌اند تهیه شده است. به عنوان مثال در سال جدید رتبه نخست بیشترین نام پسرانه را امیرعلی داشت و رتبه دوم را محمدطاها به دست آورد. محمد در رتبه سوم، ابوالفضل چهارم و امیرحسین در رتبه پنجم قرار گرفتند.نکته قابل توجه در این آمار این است که وقتی به سال‌های عتیق برگردیم و مثلا آمار سال ۱۳۸۰ را نگاه کنیم نام امیرعلی اصلا در ۵۰ نام نخست نیست!

و از سال ۱۳۸۲ وارد این ورقه شناسایی رای سیاهه می‌شود و کم کم صعود خود را آغاز می‌کند. همین طور نام محمدطاها که از سال ۱۳۸۶ وارد لیست ۵۰ نام اول شد. اما سه نام دیگر که پایان دایم جزو پرطرفدارترین نام‌های پسرانه در فارس عوعو بوده‌اند با چند مغایرت در رتبه، اوان در بالای لیست جای داشته‌اند.در سال ۱۳۸۰، علی، محمد و امیرحسین، سه نام نخست لیست هستند و نام‌های سایر اجنبی و جدیدی چون میلاد، امید، سینا و پوریا به لیست وارد شده‌اند که حكماً در سال ۱۳۹۳ دیگر خبری از این نام‌ها در لیست ۵۰ نام پرطرفدار نیست و در عوض اسم‌هایی چون کیان ، بنیامین، ماهان، مبین جای آنها را گرفته‌اند.

نام‌های خاص

خیلی‌ها معتقدند که ایرانی‌ها به طراوت عاشق اسم‌های خاص شده‌اند. به همین دلیل هم در سال‌های اخیر موج‌های مختلفی از كام به نام‌های اصیل ایرانی، اسم‌های محلی یا نام‌های خاص و محرم به راه فروتن است. بعضی‌ها هم دست به کارهای نوآورانه می‌زنند و چون می‌خواهند هر دو فضا را با هم داشته باشند نام فرزندشان را از ترکیب چند اسم می‌سازند. مثلا اسم‌های محلی که البته اضافه خوش آهنگ هستند را با نام دیگری ترکیب می‌کنند مانند امیر آرشام، یا نام‌های پر بلند بالا سابق را با یک نام دیگر ترکیب می‌کنند تا حاصل آن یک نام دیگرگون و جدید باشد معتاد خواهر شبیه یاس بارش و…والدین در سال‌های اخیر ازدست رفته این هستند که نام فرزندشان مبرز باشد.

آنها از این طریق میل دارند که توفیر و قدرت خودشان و فرزندشان را با غلبه نام‌هایی چون «انستیاژ، تامارا، اسپاندا، راتاناز، نیلفام، نوشیکا، ریونیز، پادرا و هیراد و رشان» نشان دهند. اگر نبیرگان تازه زاییده شده که قرار است نامی برایشان تفویض اجازه تصرف شود، پدر و مادر کمی متفاوتی هم داشته باشند، حتما به اسم‌های غریب و ناآشنایی برخواهید خورد که تلفظ صحیح‌شان واقعا سخت است.

dasasdasd

اسم‌هایی که با توجه به قوانین دایره ثبت حالات اوضاع سرگذشت باید از فیلترهای زیادی بگذرند که مهمترین‌شان دمادم بودن است؛ یعنی قبلا دیرینه ای برای این اسم در ثبت حال اعمال وجود داشته باشد؛ البته احتمالا به دلیل بروز همین اسم‌های ناآشناست که این دایره سامانه‌ای را برای جستجوی اسم در نظر محزون است. به این صورت که شما می‌توانید از طریق سایت این تنسیق نام مورد نظرتان را سرچ کنید. اگر نام مورد نظر شما در سیستم الگو چی بود می‌توانید بزینهار باشید برای ثبت آن به مشکلی برنخواهید خورد اما در غیر این صورت راه تفصیل را در پیش دارید که حكماً برخی پدر و مادرها که دوست دارند دیگرگون به نظر برسند، همه را به جان می‌خرند تا بچه‌شان یک اسم «خاص» داشته باشد!

نام‌های عجیب‌

همان طور که از مداقه نام‌های لیست ۵۰تایی آگاه شدید، ایرانی‌ها بسیار نام‌های مومن روی فرزندان‌شان می‌گذارند و گاهی نیز نام‌هایی از جنس‌های دیگر مدتی پرطرفدار می‌شوند و می‌آیند و می‌روند. غیر از نام‌های مسلمان و نام‌های محلی که طرفداران خاص خودش را دارد، یک دسته از نام‌ها قابل توجه‌اند؛ نام‌های عجیبی که توسط تنسیق ثبت حال اعمال در طول این سال‌ها دگرسانی کرده‌اند.نام‌هایی که یا دارای معنای بدی بوده‌اند یا تاآنجا برگزینی آنها به نشانی اسم عجیب بوده است که صاحبانشان را دچار مشکل می‌کرده است.

مثل سمن خان که نام مردی در میانه است و ظاهر نیست نام زنانه است یا مردانه؛ یا خانمی در پررونق که نامش آمریکاست! ساس، نام مردی در شیراز است و گیلاس نام زنی در اردبیل، غیرمجاز نام مردی در الشتر است و عتیقه نام زنی در سنقر و…

البته فکر نکنید که نام‌های عجیب و غریب اینچنینی در تهران پیدا نمی‌شوند به لیست نام‌های تهرانی‌ها که رتق وفتق ثبت حالات اوضاع سرگذشت با تطور آنها پراكندگی کرده نگاه کنید تا از غلط درآیید: آخرت، بخاره، بطری، بسته، تماشا، ترکه، چرت، چرمی، حرف ناز، خیال، دده، سبیله، سماور، شناور، طوطی، قصر، قنداب، گلدان، مسکو، مریخ، مخصوص، نتیجه، نخواسته، ویلا، هکتار و هزار تومانی؛ بخشی از این نام‌ها هستند.

 

اسم زیبای مهم ترین نکات در زمان انتخاب نام کودک را به اشتراک بگذارید

نام های مشابه مهم ترین نکات در زمان انتخاب نام کودک


یک نظر دهید